Zdravo vsem, še en mail

Filozofska fakulteta letos ponovno organizira Dneve enakosti spolov, k pošiljanju predlogov za dogodke smo bile povabljene tudi študentske predstavnice. Predlagale smo, da se zgodi okrogla miza z diskusijo in (delovnim?) naslovom Spolna neenakost in duševno zdravje. Ideja je nastala med pogovori o tem, na kakšne načine bomo v prihodnosti nadaljevale z našo pobudo na Oddelku za psihologijo (torej pobudo v zvezi z naslavljanjem tematik, vezanih na spol in spolnost). Našo feministično akcijo želimo še bolj usmeriti v nagovarjanje in pogovore s študentkami_i psihologije. Za ta namen se nam zdi sodelovanje na takšnih dogodkov dobra izhodiščna točka. Glede dogodka smo še v procesu dogovarjanja, naše trenutno (vsaj deloma) potrjene gostje so dr. Jasna Podreka, dr. Mirjana Ule, dr. Metka Mencin Čeplak in Klara Otorepec. Z izbrano tematiko se v Sloveniji verjetno nihče zares ne ukvarja čisto neposredno, vsaka gostja pa ima o tem za dodati kakšno besedo iz svojega raziskovalnega področja / tematik, o katerih so več brale oz. pisale (npr. feministična skrb zase, odnos psihologije do ženskega duševnega zdravja, feministična terapija, spolno nasilje in duševno zdravje ...).

Super bi bilo, da na dogodku kot gostje sodelujemo tudi študentke psihologije - kontaktirala sem sošolke, ki so pisale seminarsko nalogo o feministični psihologiji, pišem pa tudi na mailing listo, če se je katera izmed vas vsaj malo ukvarjala / brala / pisala o feminističnih tematikah in bi bila pripravljena sodelovati na okrogli mizi - odgovoriti na par vprašanj ali pa povzeti nekatere vsebine, ki so ji malo bolj poznane. Vse o tem bi se seveda bolj natančno dogovorile pred dogodkom.

Pogovor bi bilo potrebno tudi moderirati. Sama sicer v neki še nedorečeni obliki nameravam sodelovati na dogodku, nimam pa izkušenj z in iskreno tudi ne pretirane afinitete do tega, da bi vodila okroglo mizo. Sem pa pripravljena prevzeti to, če se nihče drug ne najde. Če ima kdo od vas slučajno željo sodelovati tudi v takšni obliki, mi prosim javite.

Dogodek bi se lahko zaradi časovne razpoložljivosti trenutno potrjenih gostij zgodil najbolj zgodaj konec marca. Za datum okrogle mize se torej še dogovarjamo. Do 23. februarja pa moram organizatoricam_jem Dnevov sporočiti čim več podrobnosti o dogodku in po možnosti tudi že vse sodelujoče osebe.

Javite, če bi kdo v kakršni koli obliki lahko sodeloval pri tem ali pa ima kak predlog za druge vrste dogodkov, ki jih lahko pripravimo v zvezi s temi tematikami (dosti govora je bilo že o skupščinah, čajankah, predavanjih o feminizmu za psihologinje ...) - v ozadju in ospredju vsega tega je naša želja, da bi se na Oddelku za psihologijo končno začel pogovor o problematiki in da bi ta dosegel čim več študentk. S profesorske strani oddelka namreč po 2 mesecih še vedno ni veliko posluha za našo pobudo, saj smo se med drugim ujeli v neskončno prelaganje razprave (na oddelčni seji) o našem pozivu in zbranih primerih.

Za konec bi dodala še, da se mi zdi, da smo s pozivom začele nekaj res pomembnega in da lahko skozi čas, z veliko vztrajnosti, dosežemo dejanske spremembe. Kljub zaenkrat medlem odzivu oddelka in težavami z doseganjem vseh študentk se ne smemo pustiti utišati, ampak moramo še naprej iskati načine, da bo naše opozarjanje na problem na oddelku ostalo vseprisotno. To pa je bistveno težje in bolj naporno početi, če nas ni veliko. Zato vse, ki se vam zdi ta pobuda potrebna, pomembna in vredna truda, vabim, da v prihodnosti še naprej (po svojih zmožnostih) aktivno sodelujete v vseh prihajajočih udejstvovanjih in predvsem izzivih, ki nas čakajo. K temu pa iz enakih razlogov pozivam tudi vse ostale članice_e in (ne)članice_e krožka, ki se temu delu še niste pridružile_i. Vsakršna pomoč šteje ogromno!

Hvala vsem za vse in lep vikend, Maša :)