Hej, medi se zdijo fajn primeri, edino pri drugem mi morda še kaj manjka.HanaOn Thu, 22 Dec 2022 at 14:12, Tina Kuhar <tkuhar01@gmail.com> wrote:Zdravo,minil je en teden od prvega deljenja našega poziva. Ker so odzivi pred nekaj dnevi nehali prihajati, bi bilo smiselno, da poziv ponovno pošljemo. Z Mašo sva pripravili dodatek k pozivu, v katerem sva dodali nekaj že zbranih primerov in povabilo k sodelovanju pri "akciji".Zdravo,
Ponovno bi vas radi opomnili na poziv k deljenju izkušenj z obravnavo spolne neenakosti na študiju psihologije https://1ka.arnes.si/a/297e44f4 .
Zaenkrat smo zbrali preko 40 konkretnih primerov z vseh kateder na oddelku in nekaj drugih komentarjev, ki niso vezani na konkretne primere. Na tej točki vse, ki se vam zdi to problematiko nujno naslavljati in bi pri tem radi aktivno sodelovali, vabimo, da se nam pridružite. S krožkom se dobivamo tedensko, poleg naslavljanja aktualnih problematik pa tudi beremo in diskutiramo o knjigah s psihološko vsebino.
Za vse, ki se vam zdi, da med študijskim procesom opažate prakse, pa niste prepričani, če bi jih bilo vredno deliti v anketi, podajamo nekaj primerov:
1. Na enem od seminarjev je gostja iz področja kadrovanja govorila o “ženskih kolektivih, ki so kokošnjaki in da je zato bolje zaposliti moškega.” Insinuirano je bilo, da je kljub zakonodaji, ki prepoveduje diskriminacijo na podlagi spola pri zaposlovanju, včasih bolje zaposliti moškega, da razbijemo kokošnjak žensk. Izvajalka predmeta gostje ni ustavila niti popravila, kljub pripombam študentk se problematičnosti izjave ni naslovilo.
2. Zelo pogoste so pasivno-agresivne izjave preko vseh kateder in več izvajalcev o tem, da lahko za primer binarne spremenljivke vzamemo spol, vendar pa smo »s tem baje kontroverzni«
3. PRIMER IZ ŠTUDIJSKE LITERATURE: Eden izmed razlogov, da moški dvori ženski, je ta, da zaposli njen čas, da ima manj možnosti za spolne stike z drugimi, in zato je večja verjetnost, da bo otrok res njegov) in antisocialnost (očetje zapuščajo žene, ker se s tem po eni strani znebijo skrbi za potomce, po drugi pa imajo možnost ustvarjati nove potomce. Tudi posilstvo je ena od takih oblik, saj so pogosteje posiljene mlajše in plodne ženske, kot starejše, čeprav bi bile starejše lažje obvladljive. Posilstvo bi torej lahko bilo ena od strategij ohranjanja genov za osebe z nižjim statusom, ki si tako zagotovijo potomstvo, za katero jim ni treba skrbeti).
*Primere so podale_i študentke_i, ki se strinjajo z javno objavo njihovih opažanj.
Drage_i študentke_je psihologije!
Študentke_je oddelka za psihologijo FF UL opažamo, da se v okviru študijskega procesa - tako v obravnavani snovi kot tudi pri poučevanju in v komentarjih izvajalcev programa - pojavlja neustrezna obravnava nasilja in družbene neenakosti. Ta se kaže pri neprimernem naslavljanju neenakosti in nasilja, povezanih z razredno, etnično, rasno in nacionalno pripadnostjo, v zadnjem času pa kot še posebej problematično prepoznavamo naslavljanje s spolom in spolnostjo povezane stratifikacije ter nasilja proti vsem, ki so prikrajšani zaradi svojega spola ali spolnosti (spolno nasilje, spolna diskriminacija, homofobija, transfobija).
Poziv je spodbudil dogodek na Oddelku za psihologijo FF UL, ko so izvajalka in nekatere_i študentke_je tekom pedagoškega procesa minimalizirali resnost naslavljanja in obravnave posilstva. Pri tem nas je zmotilo tudi izvajalkino očitno nepoznavanje zakonodaje na področju obravnave posilstva in odsotnost poznavanja smernic prepoznave, svetovalnega ter terapevtskega dela z osebami z izkušnjo spolne zlorabe.
Člani_ce samoorganiziranega kolektiva bralnega krožka kritične psihologije nasprotujemo neustreznim in spornim pedagoškim praksam, ki ohranjajo in reproducirajo družbene neenakosti v okviru študija psihologije. To odpira širše vprašanje o strokovni podkrepljenosti vsebin, ki se jih poučuje na Oddelku za psihologijo FF UL in kaže na nujnost temeljite refleksije o prevladujočih pedagoških praksah, preko katerih se izobražuje bodoče psihologinje_e. Aktualnega primera neprimernega naslavljanja posilstva tako ne razumemo kot enkratnega izrednega dogodka, pač pa kot pokazatelj tega, da je tudi najnasilnejše in celo nezakonite oblike poniževanja na Oddelku za psihologijo FF UL z vnosom nekaj malega retoričnih akrobacij mogoče opravičiti kot del strokovne in nepristranske terapevtske obravnave. Ne želimo, da bi aktualni primer vodil v izobčenje in prenašanje krivde na eno osebo, temveč da bo opozoril na nujnost temeljitih sprememb v vsebini poučevanja bodočih psihologinj_ov.
Sistemske napake programa psihologije na področju ohranjanja in reproduciranja družbene neenakosti in različnih oblik diskriminacije lahko odpravimo samo z naslavljanjem konkretnih težav, ki jih zaznavamo študentke_je. S tem namenom se obračamo na vse trenutne in nekdanje študentke_e psihologije, da s skupnimi močmi pokažemo, da si študentke_je ne želimo obtoževanja posameznic_kov, pač pa zase zahtevamo kvalitetno izobrazbo za opravljanje psihološkega poklica, tudi pri soočanju s težkimi primeri.
S tem namenom vas pozivamo k deljenju svojih izkušenj. Če ste pri pouku opazile_i nekritično naslavljanje tem, vezanih na spol in spolnost, vas prosimo, da v anonimni anketi to čim bolj natančno opišete in podelite z nami. Prav tako vas pozivamo, da z nami delite, če ste neustrezno in nekritično obravnavane vsebine opazili tudi v predpisani študijski literaturi.
https://1ka.arnes.si/a/297e44f4
Lp.,
Tina
V V pon., 19. dec. 2022 ob 20:17 je oseba Maša Suša <masa.susa@gmail.com> napisala:Zdravo,sem se pridružila pogovornim kanalom, vendar pa za vsak slučaj tole še vseeno pišem sem, da pride do vseh. S Tino bova jutri šli na študentsko tribuno (ob 16.00 na FF). Če se kdo utegne pridružiti, bi bilo super, da nas je čim več. Sicer se pa vidimo v sredo.Lp Maša--On Sat, 17 Dec 2022 at 17:59, Ana Reberc <ana.reberc@gmail.com> wrote:Zdravo,hvala Maša in Tina za aktivno delovanje in povzetek.V poplavi mailov bi se lahko spregledal Sarin poziv na študentsko tribuno prihodnji torek. Mislim, da je nujno, da se tribune udeležimo v čim večjem številu in predstavimo dogajanje. Zdaj ni čas za prelaganje odgovornosti ali misliti, da je dovolj, če sta aktivni Maša in Tina, temveč je na vseh nas, da pripomoremo k boljšemu študiju psihologije.Še enkrat tudi povem, da ima kritična psihologija svoje pogovorne kanale na matrix chatu. Pišite na jan@kompot.si, da vam uredi dostop. Tam lahko sproti debatiramo, da ne smetimo maila oziroma se ne zapiramo v male pogovorne skupine.Lep vikendAnaOn Sat, 17 Dec 2022, 17:33 Maša Suša, <masa.susa@gmail.com> wrote:Zdravo vsem,
Včeraj smo se pogovorile o zaenkrat zbranih odzivih na poziv ter o prispevku za RŠ. Trenutno je v načrtu, da se komentar pripravi za januar. Prav tako smo se pogovarjale, da bi bilo glede na odziv predstojnika oddelka zelo dobro pridobiti podporo s strani vsaj kakšne_ga izvajalke_ca na našem oddelku (ali tudi izvajalk_cev na drugih oddelkih), vendar smo se strinjale, da se bomo na tej točki obračale_i predvsem na študentke_e in študentska društva. S Tino se bova s predstojnikom sicer skušali dogovoriti za srečanje, da se pogovorimo o odzivu oddelka (in morda dobimo tudi malo bolj vsebinski odgovor) ter o tem spodbudimo razpravo. Pri tem se nam je zdelo nujno sklicevati na to, da smo z oddelkom enotnega mnenja glede pomembnosti te razprave. Predvsem želimo poudariti, da to, kar skušamo doseči s pozivom, ni samo v interesu nekaj posameznic_kov, ampak gre za dobro vseh.
Glede na trenutno dogajanje bi tudi naslednje srečanje krožka v sredo (21. 12.) namenile_i našemu pozivu in načrtovanju nadaljnjega delovanja.
Prvi odzivi na poziv kažejo na to, da naslovljeno problematiko zaznava precej majhen delež študentk_ov. Bistveno več je odgovorov, ki kot problematično zaznavajo naše početje, v katerem vidijo ogrožanje življenja asistentke, napad na sicer popolnoma korekten oddelek in preveliko kritičnost z naše strani. Zdi se nam, da pri dojemanju poziva (tako s strani študentk_ov kot tudi vodstva oddelka) prihaja do popolnoma nasprotnega učinka, kot smo ga želele_i sprožiti, saj prevladuje osredotočanje na konkreten primer, kljub temu da smo v pozivu jasno poudarile_i, da naš namen ni obtoževanje posameznic_kov. S Tino bova odgovore sicer prinesli seboj v sredo, vendar pa vas prosiva, da že do takrat premislite, kaj bomo lahko v praksi počele_i s tovrstnimi odzivi oz. na kakšen način se bomo lotile_i analize odgovorov (tudi vseh tistih, ki skušajo diskreditirati, kar počnemo) in njene predstavitve.
Zaenkrat moramo poziv še naprej širiti. Dobro bi ga bilo spraviti na DŠPS mailing listo, saj ima ta velik doseg, ki verjetno vključuje tudi veliko nekdanjih študentk_ov. Bi lahko kdo to prevzel? Če imate še kakšne druge ideje za komunikacijske kanale, preko katerih bi lahko dosegle_i čim več študentk_ov, bo tudi super. Prav tako v anketo prispevajmo primere iz študija, na katere smo pomislile_i same_i.
To je zaenkrat vse, se vidimo v sredo, upam, da v čim večjem številu.
Lep vikend!
Maša
V V pet., 16. dec. 2022 ob 17:15 je oseba Hana Hunjet <hana.hunjet96@gmail.com> napisala:Oj, a smo se namerava slišati ali ne? Jaz sem pozabila na uro.On Fri, 16 Dec 2022 at 12:27, Tina Kuhar <tkuhar01@gmail.com> wrote:Zdravo,posredujem odziv oddelka.Pozdravljeni,
hvala za vašo pošto in pobudo. Na Oddelku stojimo na jasnem stališču do ničelne tolerance do naslija, tako spolnega, kot tudi rasnega, ideološkega in drugih oblik. Če je tekom pedagoškega procesa prišlo do kršitve zakonodaje ali etičnih standardov pedagoškega in psihološkega dela, se je treba na to odzvati in sprožiti mehanizme, ki jih imamo na Filozofski fakulteti za take primere. Če se je to zgodilo, nam prosim sporočite, da bomo lahko ustrezno ukrepali. Zbiranje podatkov preko uradnih seznamov študentov v tem primeru ni mogoče.
V upanju, da bomo lahko hitro, konstruktivno in učinkovito rešili problem, vas lepo pozdravljam,
Matija Svetina
Lp., Tina
V V čet., 15. dec. 2022 ob 17:42 je oseba Marja Z <marja.zakelsek@gmail.com> napisala:Zdravo,jaz se strinjam s Saro in mislim, da je komentar za RŠ prenagljena poteza. Predlagam, da se počaka vsaj da zberemo izkušnje na katere se bomo v komentarju tudi lahko sklicevale in z njimi podprle svoje argumente.Lp, MarjaOn Thu, 15 Dec 2022, 16:48 Kritična Psihologija, <kriticna.psihologija@gmail.com> wrote:Jaz lahko jutri ob petih. Se vidimo takrat! Ostale pa prosim, da do takrat vseeno dodate svoje mnenje če, kdaj in kako naš poziv tudi javno objaviti.Do jutri.AnaOn Thu, 15 Dec 2022, 16:41 Maša Suša, <masa.susa@gmail.com> wrote:Zdravo,
Sara, hvala da si delila ta pomislek. Mislim, da bi se bilo glede na različne poglede na pripravo RŠ prispevka (v tej fazi akcije) dobro na kratko dobiti in se o tem pogovoriti na video sestanku preko stalne povezave ( https://meet.jit.si/BralniKrozekKriticnePsihologije
). Recimo jutri ob 17h? Če vam ura ne ustreza, se lahko zmenimo tudi za drug čas. Prosim sporočite, če lahko pridete.
Lp Maša
--On Thu, 15 Dec 2022 at 16:33, Sara Svati Sharan <sarasvatisharan@gmail.com> wrote:Hej,
se opravičujem - oglašam se namreč kot lurkerka, ki spremljam mejling listo primarno z namenom hoardanja kul tekstov, v živo pa vas večinoma ne poznam; predvsem pa se na tej točki oglašam kot feministka, tudi predhodno aktivna v več feminističnih kolektivih pri naslavljanju spolnega nasilja v javnem prostoru. Prav pri tem naslavljanju v javnem prostoru bi vas želela opozoriti, da dajte vedno najprej ve kot kolektiv interno zelo dobro predebatirati, kaj so vaši nameni, kaj so realni cilji in kaj je narativa, ki jo želite umestiti v širši diskurz - in šele zatem izkoriščajte vse možne in ponujene platforme izražanja.
Prav zato bi bila zaenkrat malce zadržana do ponujene opcije radijskega članka, vsaj v trenutnem zelo ozkem časovnem okvirju 3 dni - seveda je zelo smiselno, da na neki točki daste poziv tudi v eter in razširite v javnost onkraj svojega oddelčnega mehurčka, ampak z zavedanjem, da potem narative nimate več toliko pod kontrolo, saj je lahko odmev/odziv zelo različen. Apelirala bi na vas, da najprej poskusite razpravo opraviti na ravni svojega oddelka in ravni FF (v torek je npr. Študentska tribuna), šele s kakim tednom zamika pa razširite diskurz še v javnost, kar mediji tudi so. Akademiki in profesorji so namreč vedno zelo defenzivni, če imajo občutek, da se preko medijev nad njimi izvaja pritisk. Ko so defenzivni, pa ni nekega prostora za dialog. Seveda pa, če želite dosežt sistemske spremembe na ravni oddelka, boste pritisk na neki točki prej ali slej tudi rabile izvajat - ampak da je pritisk uspešen, je ponavadi bolj taktno ga izvajati postopoma in tako tudi sčasoma krhat njihove meje. Predvsem pa ne prehitevajte, če niste sigurne zakaj in kako nekaj počnete. In valda ne spravljat v kot svoje oddelčne študentske predstavnice, da ne bo v precepu nemoči, ko jo bodo profesorji bulijali - ampak ji v tovrstnih primerih (ki bodo najbrž zelo hitro nastali, če še niso) pls vedno stojte ob strani.Drugače pa vam seveda izrekam res vso podporo in navdušenje, da ste se tako dobro in organizirano lotile problematike seksizma, mizoginije in spolnega nasilja na svojem oddelku - res ste jake! ✊
Tovariško, SaraV V čet., 15. dec. 2022 ob 15:50 je oseba Ana Reberc <ana.reberc@gmail.com> napisala:Meni se to zdi odlična ideja.Po eni strani se mi zdi nujno, da študentski medij Radio Študent podpira študentske akcije za boljši študij in izobrazbo, po drugi, da naša pobuda ne ostane v neki pol-zasebnosti Facebook skupin, kjer je poziv deljen, temveč zasede javni prostor in s tem tudi pridobi ter nosi dodatno težo. Morda pa tudi vzpodbudi druge študent-k-e k podobnim akcijam.Kakšna pa so točna navodila? Do kdaj bi potrebovala dokončan tekst in kakšnega obsega?Ana_______________________________________________On Thu, 15 Dec 2022, 15:43 Hana Hunjet, <hana.hunjet96@gmail.com> wrote:Zdravo,tiste, ki me ne poznate, sem tudi urednica univerzitetne redakcije na Radiu Študent. Zanima me, če bi se vam zdelo ok, da bi vaš poziv malo preoblikovale in ga v obliki komentarja delile tudi na RŠ-u? Na redakciji smo že večkrat objavili podobne pozive, zato bi nam bilo kul, če bi lahko delile še vašo. Objavilo bi se v nedeljo, ko bi se ob 16. uri tudi prebralo v eter.Javite tiste, ki ste najbolj aktivne pri akciji, da ne bomo koga izpustile.HanaOn Thu, 15 Dec 2022 at 11:43, Maša Suša <masa.susa@gmail.com> wrote:Zdravo,sva začeli pošiljati poziv. Tiste, ki imate to možnost, prosim, da pošljete v Messenger / druge interne skupine svojega letnika, do katerih s Tino nimava dostopa. V glavnem, da se čim bolj razširi. Pa da tudi same_i prispevamo svoja opažanja v anketo.Upamo na čim večji odziv. Hvala vsem za vso pomoč <3_______________________________________________V V čet., 15. dec. 2022 ob 11:11 je oseba Junoš Lukan <junos.lukan@protonmail.com> napisala:Živjo, Maša in Tina in ostale, ki ste prispevale k dokumentu!
Akciji se žal nisem mogel priključiti, sem pa prebral opis dogodka, ki jo je sprožil, in poziv, ki ste ga sestavile. Besedilo se mi zdi odlično! Če bom kdaj sam prispeval k čemu tako kakovostnemu in odločnemu, bom zelo ponosen.
Bravo vsem!--Junoš
-------- Original Message --------
On 15 Dec 2022, 00:23, Maša Suša < masa.susa@gmail.com> wrote:Velja, sem tudi jaz tako razumela, ampak sem prej malo podvomila, ker je bilo v dokumentu nekaj komentarjev okoli tega, pa se mi zdi, da tega nismo čisto eksplicitno dorekle_i.Jutri (danes!) bova s Tino torej dopoldne/čim prej poslali poziv študentkam_om in oddelku. Na srečanju smo v Docs s pozivom dodale tabelo z razporedom, kam vse bomo poziv delile_i. Jaz ga bom poslala v FB skupine vseh letnikov, če ima vaš letnik tudi Messenger skupino ali skupino kje drugje, kjer je več odzivnosti, bi vas prosila, da ga pošljete tudi tja. Če kje za Messenger skupine nimamo ljudi (1. in 2. letnik), bom prosila predstavnice_ke letnikov. Pa tudi da delimo na svojih osebnih profilih. Če ima kdo še kakšno idejo za druge načine širjenja poziva, ki niso zapisani v tabeli, pa jih prosim dodajte.Smo na vezi, lahko noč :)V V sre., 14. dec. 2022 ob 23:48 je oseba Ana Reberc <ana.reberc@gmail.com> napisala:Zdravo,1. Jaz sem razumela, da se zbirajo izkušnje s problematičnim naslavljanjem spola in spolnosti, tudi spolnega nasilja. Ne pa tudi širše razreda in na razred vezanega nasilja, rase in rasnega nasilja... (čeprav seveda se ne da to tako ostro ločiti).2. Če jih bo zanimalo, seveda, Tina ima vendarle natančno popisano dogajanje in če bo želela (ali kdo drug iz razreda, ko se je to zgodilo) naj seveda pove predstojniku celotno situacijo. Lahko je zraven tudi študentska predstavnica po potrebi. Bolj čudno bo, če jih ne bo zanimalo...To, da razlagamo dogajanje skozi prizmo spolne neenakosti in razsežnosti spolnega nasilja, nikakor ne zmanjšuje teže temu specifičnemu dogodku, temveč ga umešča v večjo sliko ravno zato, da mu da večjo težo; ker ne gre za "napako", "pomoto", "zdrs"... temveč za reprodukcijo družbene neenakosti / zanikanje nasilja v študiju psihologije.AnaOn Wed, 14 Dec 2022, 23:34 Maša Suša, <masa.susa@gmail.com> wrote:Zdravo, še dva pomisleka, ki se ju žal nisem spomnila že na srečanju:
1. A smo se dokočno odločile_i, da zbiramo samo pričevanja glede izkušenj študentk_ov o situacijah, ko se je neprimerno obravnavalo spolno nasilje, in jih ne sprašujemo tudi po opažanjih, vezanih na neustreznost naslavljanja neenakosti in nasilja, ki izvira iz rasne pripadnosti, nacionalnosti ... Oziroma kakršnih koli neprimernih situacij in praks, ki se nam res ne zdijo okej. Ker ne vem, če smo to zares do konca dorekle_i med sestavljanjem dokumenta, iz končne verzije poziva pa je jasno, da smo se omejile_i na spolno nasilje.
2. Ko me zdaj pošljemo ta mail oddelku, bo njihov ful verjeten odziv, da naj povemo več o tej situaciji z asistentko na vajah. Da naj povemo točno, kdo je bil in vse to. In ne vem, kako se bo to potem dalje odvilo, ker možno, da bo oddelek odreagiral (in ukrepal?) tako, da bo to izpadlo kot samo problem s to asistentko, kar pa me_i nočemo. In kako to zdaj preprečiti? Sicer če jim pošljemo ta poziv in je to njihov odziv, se meni zdi smiselno, da jim povemo, kaj točno se je dogajalo? Ampak kako naprej s tem, a bomo morebitne težave reševale_i sproti ali imate že zdaj kakšno idejo?
--On Mon, 12 Dec 2022 at 23:24, Ana Reberc <ana.reberc@gmail.com> wrote:Marja, hvala za tehten premislek.Sama sem precej naivno najprej pomislila, da bi bilo bolj sočasno deljenje zgodb lahko opogumljajoče za vzpodbudo drugih, da storijo podobno. Vendar se v nemoderiranem okolju na spletu to vsekakor zlahka in hitro sprevrže v vse kaj drugega.Definitivno se lotimo tudi tega, kako nasloviti minimiziranje in diskreditacijo. Ko jasno razgrnemo našo pozicijo v sredo na krožku, se bo vsaj malo lažje braniti. Potem imamo pa še druge vire za podporo.Se to in še vse drugo pomenimo v sredo.AnaOn Mon, 12 Dec 2022, 23:00 Marja Z, <marja.zakelsek@gmail.com> wrote:Hoj,če objavljanje vnešenih odzivov pomeni avtomatsko objavo vsega, kar bodo ljudje vnesli, mislim da to ni dobra ideja.Vse kar se objavi je potrebno moderirati - zakriti morebitne osebne podatke, se prepričati, da nehote ne razkrivajo identitete piske_ca ali koga vpletenega. V primeru anonimnih obtožb in izpostavljanj dejanj posameznic_kov je potrebno preveriti resničnost navedb še pri kakšnem viru, za katerega vemo kdo je, in lahko zgodbo potrdi. V nasprotnem primeru lahko ta anketa postane bolj podobna mediju za osebne napade. Kultura kenslanja pa gotovo ni nekaj, kar si želimo spodbujati.Po mojih izkušnjah z anonimnimi anketami, je nek manjši delež odgovorov ponavadi zelo žaljiv ali krut in nobene potrebe ni, da se takšne anonimke širijo po spletu. Hkrati pa lahko en objavljen komentar, ki se bo glasil nekaj v smislu "X je zmešan," diskreditira vse ostale utemeljene in resne pomisleke o delu X. Če se bodo takšne stvari objavljale, nam bodo, pa čeprav uspemo zbrati veliko število utemeljenih pričevanj, pod nos vedno lahko vrgli ta en primer in trdili, da izvajamo progrom nad posamezniki. Zato previdno.Zagotovo se bo našlo tudi nekaj ljudi, ki jim ne bo všeč, da tako anketo izvajamo, zato lahko pričakujemo tudi komentarje, ki bodo kritični, po vsej vrjetnosti kakšen tudi žaljiv do nas in vseh, ki izkušnje delijo. V tem primeru ima lahko takojšnja objava vnosov tudi učinke odvračanja in izgube zaupanja. Prav tako si ne želimo, da se ljudje preko anonimnih in javno objavljenih vnosov kregajo o tem ali se je nek dogodek res zgodil, kdo je kaj rekel in podobne stvari.Mislim, da je veliko boljše, če vnose zberemo, preverimo, kontekstualiziramo in predstavimo v obliki nekakšnega poročila - tako oddelku, kot šsffju, zaupni osebi. Če se nam bo to glede na rezultate in odziv še zdelo smiselno, ga lahko tudi objavimo po raznih kanalih.V glavnem, predlagam, da do srede premislimo o tem, s kakšnimi argumenti bi bilo mogoče še diskreditirati in zminimalizirati težo tega poziva in zbranih podatkov, ter poskrbimo, da se na to pripravimo in možnosti za diskreditacijo zminimaliziramo.Lp,MarjaOn Mon, 12 Dec 2022, 18:15 Maruša Grešak, <marusa.gresak@gmail.com> wrote:Hej,Dodala sem nekaj komentarjev na tekst. Kar se tiče ali naj bodo mnenja vidna anonimno ali ne, se mi ne zdi slaba ideja, da so dostopna vsem, seveda v primeru, da oseba s tem soglaša.Drugače pa bravo, da si konfrontirala asistentko in razred! Jaz sem se zgrozila, ko sem prebrala, kakšen primer si je asistentka privoščila relativizirati..Nisem pa čisto razumela, kaj je mislila s tem, da ne moremo vedeti ali je dekle želelo imeli spolni odnos ali ne. Je namigovala na to, da ji ne moremo verjeti, ker se ne spomni?LpMaruša_______________________________________________V V pon., 12. dec. 2022 ob 17:14 je oseba Tina Kuhar <tkuhar01@gmail.com> napisala:Živjo,hvala za vse predloge in komentarje v drive dokumentu. Vseeno se mi zdi dobro, da bi vse skupaj predebatirali v sredo v živo in skušali zastaviti poziv čim bolj jedrnato. Rada bi tudi, da razmislimo, kako bi bilo najbolje zbirati mnenja (anonimno; ali naj bodo vsi predhodni komentarji vidni, da se ustvari učinek "nisi sam/-a"). Če bi nekaj komentarjev potrebovali že v sredo (npr. za sestavljanje scenarija za podcast), mi sporočite, in bom poziv objavila čim prej.Lp.,TinaP.S.: Hvala za vso podporo in sodelovanje, pomeni zelo veliko :)_______________________________________________V V pet., 9. dec. 2022 ob 22:48 je oseba Tina Kuhar <tkuhar01@gmail.com> napisala:Z Mašo sva sestavili poziv in ustvarili 1ka anketo (povezava: https://docs.google.com/document/d/1vhJYCdYxCczvO_GhXJ-JOMlYlEAsVN3W/edit?usp=sharing&ouid=112584114218959526392&rtpof=true&sd=true). Preden pošljeva v različne skupine in objaviva na družbenih omrežjih, bi prosili, če na hitro pogledate in popravite/dodate kaj, kar sva mogoče spregledali.Hvala in lp,TinaV V pet., 9. dec. 2022 ob 13:16 je oseba Maša Suša <masa.susa@gmail.com> napisala:Zdravo,jaz se javljam za 3. točko, torej bom glede dogajanja kontaktirala ŠSFF, ŠOFF in Rezistenco (sva na vezi s Saro Svati Sharan, ki je tudi na mailing listi, tako da je že seznanjena s situacijo). Mislim, da bi lahko že na januarski ŠSFF seji poročala o tem, kar bomo do takrat že imeli pripravljeno. Se bomo pa še dogovorili, kdaj in v kakšno obliki bi s situacijo in našim odzivom nanjo seznanili tudi oddelek za psihologijo na oddelčni seji – vsekakor mislim, da bi bilo potrebno, da se to zgodi čim prej.Kot rečeno, pa danes s Tino pošljeva še osnutek poziva, bova poskusili čim prej. Verjetno najbolje, da ga zastaviva tako, da ga boste lahko urejali in komentirali vsi, bova hvaležni za vsako pomoč. Še pomembneje pa je torej, da poskrbimo, da bo na ta poziv, ko bo pripravljen, našega odziva in odziva vseh študentk čim več.Lp Maša--On Fri, 9 Dec 2022 at 12:39, Ana Reberc <ana.reberc@gmail.com> wrote:Tina, hvala za sporočilo in angažma! In bravo za pogum, da si to izpostavila že tekom vaj.Kako naprej? Kaj lahko storimo, kako lahko pomagamo?1. Premislimo pri sebi o primerih seksizma in patriarhalnih struktur tekom študija psihologije. To so lahko primeri iz študijskega gradiva, opazke s strani profesorskega zbora, materialne okoliščine... Te primere bosta Tina in Maša tudi zbrali v pozivu. Delimo ta poziv med kolege in kolegice psihologinje, prosimo, naj se napiše čim več in čim bolj natančno. Če se spomnite konkretnega primera iz preteklosti, kontaktirajte osebe in jih prosite, da popišejo dogodek!2. Te primere bo potrebno analizirati oziroma že nasploh postaviti feministično analizo študija psihologije. Prosim, če vsaka, ki se javlja za pomoč tudi na tej točki premisli in strne misli ter jih deli z nami. Torej: kako razumeti mnoštvo raznoraznih primerov tekom študija, ki očitno niso stvar posamezne asistentke temveč širših oblastnih struktur? Kako je to povezano s študijem psihologije?3. Ko bo to spisano, bi bilo dobro pridobiti tudi zunanjo podporo - s strani študentskih društev, ŠSFF in ŠOFF in Rezistence, ki deluje na FF. Kdo se javi in prevzema odgovornost, da kontaktira društva ter uskladi njihove odzive, ko bo zadeva pripravljena?4. Predvsem pa - kakšne cilje in zahteve postaviti? Kaj točno pomeni, da zahtevamo študij psihologije, ki udejanja enakopravnost, ne pa jo reproducira skozi študije, predavanja, delovanje...?5. Medijska pokritost - Jerica bo o tem naredila podcast. Kako ji lahko pomagamo? Bi katera sodelovala pri tem? Dala kak vsebinski predlog?Naj pomoč ne ostane na ravni pohval, naj solidarnost ne ostane v načelnem strinjanju. Zdaj pa na delo!Ana_______________________________________________On Fri, Dec 9, 2022 at 12:22 PM Oti Dajč <oti.dajcc@gmail.com> wrote:Živjo, super pobuda.Tudi mene lahko kontaktirata, če bosta potrebovali kakšno pomoč ✊.Vse dobro,Otilija Dajč_______________________________________________On Fri, 9 Dec 2022 at 10:04, Tina Kuhar <tkuhar01@gmail.com> wrote:Zdravo,_______________________________________________sem pošiljam novice glede diskusije o neprimernem naslavljanju spolenga nasilja (in drugiih tem) na oddelku za psihologijo. Za vse, ki ne poznate cele zgodbe, s katero se je vse skupaj začelo, sem spisala opis dogodka:Na vajah za svetovanje in psihoterapijo smo diskutirali o zaupnosti informacij med klientom in terapevtom in katere informacije ter v katerih kontekstih jih terapevt sme razkriti zunanjim osebam. Asistentka nam je predstavila konkreten primer etične dileme:
Klientka (16 let) je na terapiji zaupala nekaj, kar jo je težilo. S prijateljico sta bili na zabavi. Ta je popila precej veliko alkohola in se družila s 3 starejšimi moškimi (ok. 30 let). Ti so nato imeli z njo spolni odnos, a se dekle tega ne spomni (tako pravi).
Na vajah smo diskutirali, ali lahko kot terapevt kakorkoli ukrepamo. Večina študentk in profesorica je zagovarjala mnenje, da to ni stvar terapevta, ter da nismo dolžni ukrepati.
Jaz sem se izpostavila in predlagala, da bi od klientke skušali izvedeti več oz. se pozanimati pri zunanjih virih, do kam seže naša pravica in dolžnnost ukrepati. Na to je asistentka odgovorila, da ne moremo vedeti, ali je dekle želela imeti spolni odnos in da ne moremo sklepati, da je šlo za posilstvo.
Jaz sem rekla, da če dekle ni reklo JA, je to bilo posilstvo in se mi zdi bolje, da sprožimo postopek na policiji in se kasneje izkaže, da je šlo za lažni alarm, kot da ignoriramo sum na posilstvo. V odgovor na to se je k meni obrnila sošolka in me vprašala »A ti vsakič preden spiš s svojim partnerjem rečeš JA?« (smeh sošolcev) Vprašanje me je precej šokiralo in nisem vedela, kako naj odreagiram. Druga sošolka je nadaljevala s šalo »Hahaha predstavljajte si, da daš partnerju pred vsakim odnosom pisni formular za podpisat!« (smeh sošolcev in asistentke). Na tem mestu sem prenehala zagovarjati svoj argument, ker sem se počutila, kot da pretiravam.
O tem smo diskutirali na srečanju krožka pred enim tednom in se odločili, da ne bomo pustili, da pozabimo na ta dogodek. Poiskali smo nekaj mehanizmov, prek katerih lahko ukrepamo, in sicer poslali bomo poziv študentkam in študentskim društvom na FF, naj delijo podobne izkušnje/opažanja. Dobljeno želimo nato analizirati in predstaviti v sejah ŠSFF in oddelčnih sejah ter pripraviti podcast na to temo v okviru Pan!ke.
Včeraj sem se o tem pogovorila z dr. Jasno Podreka z oddelka za sociologijo. Bila je zelo ogorčena nad ravnanjem asistentke oz. situacijo, ki sem jo opisala. Zelo je bila spodbudna glede našega načrta in je ponudila pomoč, če jo bomo potrebovali. Svetovala je, naj neprimerno naslavljanje problematike poimenujemo »znanstvena kratkost« (gre za nestrokovnost, tudi če ima profesor moralno sporno mnenje ga mora postaviti za spoznanja znanosti in dolžnost, da pripravi svoje študente za korektno delo, predvsem na področju v zdravstvu in sodnem izvedenstvu). V konkretni situaciji bi morala asistentka znati razložiti kaj pomeni »JA POMENI JA«, njen odziv (posmehovanje stereotipom) je bil izredno neprimeren in etično sporen. Predlagala je tudi, da končno mnenje pride do dekanje, da je seznanjena z splošno »atmosfero« na oddelku. Zelo dobro se ji zdi, da ne iščemo grešnega kozla na oddelku, ampak da naslovimo problematiko kot nekaj splošnega na oddelku. Če pa opazimo, da je nek profesor sistematično problematičen, pa ga lahko tudi izpostavimo.
Toliko zaenkrat, z Mašo bova pa tekom dneva še poslali povezavo do osnutka poziva študentkam in študentskim društvom.
Lp., Tina
P.S.: Upam, da vsi dobite sporočilo :)
Kriticna-psihologija mailing list -- kriticna-psihologija@kompot.si
To unsubscribe send an email to kriticna-psihologija-leave@kompot.si
Kriticna-psihologija mailing list -- kriticna-psihologija@kompot.si
To unsubscribe send an email to kriticna-psihologija-leave@kompot.si
Kriticna-psihologija mailing list -- kriticna-psihologija@kompot.si
To unsubscribe send an email to kriticna-psihologija-leave@kompot.si
Sent from my iPhone
Kriticna-psihologija mailing list -- kriticna-psihologija@kompot.si
To unsubscribe send an email to kriticna-psihologija-leave@kompot.si
Kriticna-psihologija mailing list -- kriticna-psihologija@kompot.si
To unsubscribe send an email to kriticna-psihologija-leave@kompot.si
Sent from my iPhone
Kriticna-psihologija mailing list -- kriticna-psihologija@kompot.si
To unsubscribe send an email to kriticna-psihologija-leave@kompot.si
Kriticna-psihologija mailing list -- kriticna-psihologija@kompot.si
To unsubscribe send an email to kriticna-psihologija-leave@kompot.si
Sent from my iPhone_______________________________________________
Kriticna-psihologija mailing list -- kriticna-psihologija@kompot.si
To unsubscribe send an email to kriticna-psihologija-leave@kompot.si
Sent from my iPhone